Blog

12.02.2022

Empatyczny Krąg Kobiet

Witaj,

 • Może szukasz okazji do spotkań w kobiecym gronie,
 • a może jakaś część ciebie czuje się samotna i chcesz poszukać nowych relacji,
 • a być może przyciąga cię rozwijanie empatycznego sposobu słuchania i porozumiewania się,
 • a może chcesz poznawać nowe osoby w twojej okolicy
 • a może jeszcze coś innego przyciąga Cię…

zapraszamy do współtworzenia Empatyczne Kręg Kobiet w Niepołomicach na Jazach;

daty: najbliższy: poniedziałek, 21 luty 2022.

zapisy: tel. 660 827 313.

Wydarzenie organizowane w ramach celów statutowych Fundacji związanych z budowaniem relacji /profilaktyka m.in. samotności/. We współpracy z AlmaVitae.

30.01.2022

Karty Potrzeb, NVC

Witajcie,

Trafiają do nas pytania o narzędzia, które wykorzystujemy pracując nad komunikacją w relacjach.

Jedną z nich są karty potrzeb.

„Deck of needs” (bo taka je nazwał autor) to „Szybki sposób na znalezienie „właściwych” słów”.

Zakupiliśmy je w ramach jednego z projektów fundacji dotyczących Komunikacji Bez Przemocy (NVC).

Rozłożone przed uczestnikami warsztatu, kręgu czy na spotkaniach indywidualnych /coachingach/ pomagają znaleźć słowa opisujące nasze potrzeby, a to pomaga w zrozumieniu, o co tak naprawdę mi chodzi.

Zapraszamy do korzystania z kart potrzeb na organizowanych przez nas wydarzeniach.

15.01.2022

Witajcie,

kilka słów o realizowanych projektach:

 • „Budowanie wewnętrznej mocy aby nieść moc światu” Erasmus +, trwa, planowany wyjazd 10 osób na IIT i powstanie materiałów edukacyjnych
 • „To co powiesz może zmienić świat”, kręgi dialogowe; w grudniu odbył się krąg p.t. granica; w 2022 odbędą się jeszcze 4 różne kręgi;
 • coaching dla organizacji pozarządowych

I o działaniach własnych:

działania służące budowaniu i utrzymaniu relacji to jeden z celów statutowych fundacji; stanowi to m.in. profilaktykę samotności, wykluczenia/

 • na stronie stale dostępne są materiały o rozwiązywaniu konfliktów, budowaniu samoświadomości w oparciu o potrzeby oraz komunikacji służącej pogłębianiu relacji.
 • A działania na I połowę roku: Empatyczny Krąg Kobiet w Niepołomicach Jazy.

O kolejnych działaniach będziemy informować.

Jeśli czujecie, że empatyczni trenerzy i coachowie mogą wesprzeć Was w budowaniu relacji – kontaktujcie się z nami.

Życzymy Wam świadomości wewnętrznej mocy.

Zespół Trampoliny

30.12.2021

Działania zrealizowane:

Lokalnie, w Niepołomicach odbyły się 2 spotkania Kręgu Kobiet.

Rozpoczął się projekt kręgów dialogowych „To co powiesz może zmienić świat” www.tocopowiesz.pl. W grudniu odbył się krąg dialogowy „granica”.

3 trenerów fundacji ukończyło kurs Coachingu opartego o potrzeby.

Zrealizowano 20 godzin coachingu dla osób pracujących w innych organizacjach pozarządowych w ramach współpracy z MOWES.

28.01.2021

Zapraszamy do zapoznania się z planami fundacji na 2021 rok.

Warsztaty:

Słuchać aby usłyszeć – relacje partnerskie, przyjacielskie, w miejscu pracy.

 • Dla dorosłych. 3 spotkania po 8 godzin szkoleniowych.
 • 3 * 1 dzień weekendu w miesiącach kwiecień-czerwiec. 
 • Preferowana forma stacjonarna, w Niepołomicach. Dokładne daty oraz forma zostaną potwierdzone w marcu. Więcej informacji wkrótce.

Moc empatii w rozwiązywaniu konfliktów.

 • Dla dorosłych. 3 spotkania po 8 godzin szkoleniowych.
 • 3 * 1 dzień weekendu w miesiącach kwiecień-czerwiec. 
 • Preferowana forma stacjonarna, w Niepołomicach. Dokładne daty oraz forma zostaną potwierdzone w marcu. Więcej informacji wkrótce.

Słuchać aby usłyszeć – relacje z dziećmi.

 • Dla rodziców, wychowawców, opiekunów. 3 spotkania po 8 godzin szkoleniowych.
 • 3 * 1 dzień weekendu w miesiącach kwiecień-czerwiec. 
 • Preferowana forma stacjonarna, w Niepołomicach. Dokładne daty oraz forma zostaną potwierdzone w marcu. Więcej informacji wkrótce.

Wytchnienie – Rodzinne spotkania. Rozwój, twórczość, bliskość natury.

 • Spotkania dla rodzin. Warsztatowe i plenerowe. Więcej informacji wkrótce.o

Inne plany:

 • trzech trenerów fundacji ukończy roczny kurs coachingu,
 • 10 trenerów fundacji z obszaru edukacja dorosłych będzie uczestniczyło w projekcie oraz wyjeździe na 10-dniowy międzynarodowy warsztat komunikacji IIT,
 • wydamy grę kooperacyjną „pomóż Fibi”,
 • zrealizujemy kolejne warsztaty dla Embassy School of Krakow,
 • prowadzimy rozmowy na temat otworzenia alternatywnej placówki/grupy edukacyjnej dla dzieci w okresie wczesnoszkolnym,
 • przeszkolimy zespół Bliżej Przedszkola z komunikacji konstruktywnej.

31.12.2020

Publikacja „Moc Empatii”, wydana w 2019 roku w ramach projektu „Moc Empatii w konfliktach” cieszyła się popularnością. W 2020 roku pobrało ją ze strony fundacji 120 osób.

Przybyło ponad 50 nowych osób obserwujących stronę fundacji na facebooku.

Na stronie fundacji można pobrać karty uczuć i potrzeb – kolorowanki, do pracy z dziećmi.

Realizowany projekt „Słuchać aby usłyszeć – podniesienie umiejętności trenerskich w rozwijaniu kompetencji  zobaczenia i zrozumienia różnych punktów widzenia u dorosłych z wykorzystaniem narzędzi Porozumienia Bez Przemocy”.

Materiały: Ćwiszenia dla trenerów i scenariusz warsztatu można pobrać z sekcji „do pobrania” na stronie fundacji.

Budowanie wewnętrznej mocy, by nieść moc światu – ten wniosek, stworzony przez grupę trenerów na początku roku uzyskał bardzo wysoką ocenę i został zakwalifikowany do realizacji z programu Erasmus Plus, Edukacja Dorosłych. Jego częścią jest wyjazd na 10-dniowe warsztaty International Intensive Training.

Na początku było planowane, że 10 trenerów fundacji wyjedzie na 10 dniowe warsztaty do Irlandii, w październiku 2020. Ograniczenia związane z pandemią pokrzyżowały nasze plany. Realizacja projektu i wyjazdu jest planowana na 2021 rok, więc trenerzy współpracujący będą zapraszani do rekrutacji na projekt i wyjazd.

Dzięki uprzejmości Bernarda Frugi i Arka Wilka i dostosowaniu oferty udziału do możliwości fundacji część zarządu fundacji szkoliła się z zarządzania sprzedażą.

Podpisaliśmy umowę o prowadzenie coachingu dla uczestników projektów organizowanych przez Fundację Gap, jako ich podwykonawca. Dziękujemy za zaufanie.

Odbyła się jedna część warsztatów dla nauczycieli w Embassy School Krakow.

Pomóż Fibi

na stronie fundacji, w sekcji do pobrania, pojawiła się nowość: gra kooperacyjna. Już teraz można ją pobrać.

Dziękujemy trenerom współpracującym, realizatorom projektów i wszystkim, którzy wspierają jakość świata proponowanego przez fundację.

22.10.2020

Sprawiedliwość naprawcza: nadzieja na odbudowanie najważniejszych relacji

Słuchać Aby Usłyszeć – Materiały Dla Trenerów

Zakończył się kolejny projekt realizowany przez fundację: Słuchać aby usłyszeć. W jego trakcie, 4 trenerki fundacji uczestniczyły w 10-dniowym szkoleniu International Intensive Training: Aneta Kutnik, Anna Starczewska, Adrianna Naruk, Katarzyna Kołacka.

W efekcie powstały materiały szkoleniowe dla trenerów pracujących nad rozwijaniem umiejętności społecznych uczestników dorosłych w duchu Porozumienia Bez Przemocy:

Słuchać aby usłyszeć scenariusz

Słuchać aby usłyszeć ćwiczenia

22.07.2020

Pomóż Fibi – rodzinna gra kooperacyjna

Jak rozmawiać o emocjach? Jak wspólnie szukać rozwiązania?

Z pomocą przychodzi gra kooperacyjna „Pomóż Fibi” stworzona przez Małgosię Piotrowską.

PomozFibi-instrukcja

PomozFibi-plansza_bw

PomozFibi-elementy_bw

7.06.2020

Ćwiczenia dla trenerów NVC

W ramach realizowanego projektu „Słuchać aby usłyszeć” zapraszamy na warsztat rozwojowy dla trenerów: ćwiczenia, które można zastosować na prowadzonych przez siebie warsztatach.

https://www.facebook.com/events/547484569468507/

31.12.2019

Podsumowanie i świętowanie

Podsumowanie roku to nie tylko okazja do poznania naszej fundacji dla tych, którzy nie śledzą naszych działań na bieżąco, ale także sposób na świętowanie tego co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A więc świętujemy 🙂 

2019 rok był dla naszej fundacji czasem zmian, rozwoju i rozrastania się. Tak też zaczyna się dla nas kolejny rok, ale najpierw o tym co się wydarzyło.

Fundacja przeniosła swoją siedzibę do Woli Batorskiej w gminie Niepołomice skąd może roztaczać swoje działania zarówno na Kraków jak i na mniejsze miejscowości, które wcześniej miały ograniczony dostęp do warsztatów w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Cieszymy się, gdyż docieranie do grup i odbiorców o ograniczonym dostępie to jeden z celów statutowych fundacji.

Zmienił się również sam statut, który w bardziej uporządkowany sposób daje wyraz temu na czym skupiamy się obecnie. Jeśli jesteście ciekawi jak opisujemy nasze cele i zadania jako fundacji, zajrzyjcie do nowego statutu w dokumentach na stronie.

Kolejne zmiany zaszły także w składzie fundacji, dziękujemy za dotychczasową pracę Izie i Adzie, które od początku współtworzyły fundację i jej zarząd, a teraz przeniosły się do Rady Fundacji i będą działały z nowej pozycji 🙂 W składzie zarządu witamy natomiast Gosię Piotrowską, z którą fundacja współpracuje już od kilku lat w roli trenera i koordynatora projektów.

Zmiany i rozwój. 2019 to nie tylko rok zmian w dokumentach i formalnym składzie fundacji. Z wielką radością możemy powiedzieć, że w zeszłym roku współpracowało z nami 14 trenerów z całej Polski! Dzięki tym współpracom zadziały się dwa projekty mobilności europejskiej, czyli Erasmusy. Pierwszy ruszył już  w 2018 roku kiedy w jego ramach 4 trenerów pojechało do Birmingham na International Intensive Training, aby się rozwijać i inspirować, w efekcie tego wyjazdu i współpracy trenerów z całej Polski w 2019 roku powstały materiały szkoleniowe w obszarze „Mocy empatii w konfliktach” udostępnione na stronie fundacji do pobrania za darmo. Ponadto na bazie materiałów zostały przeprowadzone szkolenia z uruchamiania empatii w konfliktach.

Sukces pierwszego Erasmusa – to, że udało się wyjechać, moc współpracy, widoczne efekty tej współpracy o szerokim zasięgu napędził nas do działania, w wyniku którego w listopadzie 2019 kolejna grupa projektowa współpracujących trenerów pojechała na IIT tym razem do Niemiec. Gromadząc się wokół tematu słuchania, by usłyszeć i zrozumieć mimo różnic, z którego obecnie powstają materiały poszerzające zasoby naszej fundacji.

Dzięki tym dwóm zrealizowanym projektom i wyjazdom na fali mocy sprawczej piszemy kolejny wniosek na erasmusa! Chcemy się szkolić i rozwijać w środowisku międzynarodowym, czerpać wiedzę od doświadczonych trenerów NVC i inspirować się byciem w społeczności, oddychać empatią. Napełniać siebie i budować wewnętrzną moc, aby wspierać innych dorosłych w odkrywaniu i wzmacnianiu tej mocy – i to jest właśnie temat, który będziemy rozwijać w ramach działań podczas najbliższego wyjazdu. Trzymajcie kciuki, żeby tym razem udało się pojechać i rozwijać większą grupą 🙂

Oprócz zagranicznych wyjazdów i współpracy międzynarodowej cały czas działamy lokalnie. Uczestniczymy w wydarzeniach na rzecz dialogu mimo różnic takich jak Zlot Niepołomicki i Open Eyes Economy Summit w tym roku. Prowadzimy warsztaty w ramach międzynarodowego Dnia Empatii oraz warsztaty dla nauczycieli. W tym obszarze świętujemy warsztat dla nauczycieli przedszkolnych z całej Polski, który zrealizowaliśmy dzięki nawiązaniu współpracy z ogólnopolskim czasopismem „Bliżej Przedszkola”. Informacje zwrotne po warsztacie napędzają do dalszego działania i mamy nadzieję, że ta współpraca z nauczycielami rozkwitnie w 2020 roku.

Jak widać sporo się zadziało w 2019 i sam koniec był dość intensywny. Oprócz warsztatu dla nauczycieli z całej Polski, przeszkoliliśmy także 30 studentów głównie kierunków technicznych ze słuchania z empatią, dzięki zaproszeniu do współtworzenia Soft Skills Academy na AGH. Siłą rozpędu dzieję się również w rozpoczętym niedawno roku, mamy nadzieję, że współpraca trenerska, warsztaty i wyjazdy rozkręcą się na dobre, a my będziemy mogli z jeszcze większą mocą i zasięgiem szerzyć empatię i szacunek w Polsce i na świecie 🙂

30.11.2016

Na zakończenie warsztatów z konstruktywnej komunikacji przywołaliśmy słowa, które Charles Chaplin wyraził o życiu:

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uświadomiłem sobie,
że emocjonalny ból i cierpienie są tylko ostrzeżeniem dla mnie,
żebym nie żył wbrew własnej prawdzie.
Dziś wiem, że to się nazywa
AUTENTYCZNOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, zrozumiałem,
jak żenujące jest dla innych, gdy narzucam im własne pragnienia,
wiedząc, że ani nie nadszedł odpowiedni czas,
ani tamta osoba nie jest na to gotowa,
nawet jeśli byłem nią ja sam.
Dziś wiem, że to się nazywa
SZACUNKIEM DO SAMEGO SIEBIE.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie,
przestałem tęsknić za innym życiem i mogłem dostrzec,
że wszystko wokół mnie stanowi zaproszenie do rozwoju.
Dziś wiem, że to się nazywa
DOJRZAŁOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, zrozumiałem,
że zawsze i we wszystkich okolicznościach
jestem we właściwym momencie i we właściwym miejscu
i że wszystko, co się dzieje, jest właściwe.
Od tamtej pory mogłem być spokojny.
Dziś wiem, że to się nazywa
WEWNĘTRZNĄ PEWNOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie,
przestałem ograbiać się z wolnego czasu
i przestałem tworzyć kolejne wielkie plany na przyszłość.
Dziś robię tylko to, co sprawia mi radość i przyjemność,
co kocham i co sprawia, że moje serce się uśmiecha.
I robię to na swój sposób i we własnym tempie.
Dziś wiem, że to się nazywa
RZETELNOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uwolniłem się
od tego wszystkiego, co nie było dla mnie zdrowe.
od potraw, ludzi, przedmiotów, sytuacji i od wszystkiego,
co wciąż odciągało mnie ode mnie samego.
Na początku nazywałem to „zdrowym egoizmem”
Ale dziś wiem, że to
MIŁOŚĆ DO SAMEGO SIEBIE.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie,
przestałem chcieć zawsze mieć rację.
Dzięki temu rzadziej się myliłem.
Dziś wiem, że to się nazywa
SKROMNOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie,
wzbraniałem się przed życiem w przeszłości
i troską o własną przyszłość.
Teraz żyję chwilą, w której dzieje się WSZYSTKO.
Żyję więc teraz każdym dniem i nazywam to
DOSKONAŁOŚCIĄ.

Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, uświadomiłem sobie,
że moje myślenie może uczynić ze mnie chorego nędznika.
Kiedy jednak zwróciłem się do sił mojego serca,
mój rozum zyskał ważnego wspólnika.
Ten związek nazywam dziś
MĄDROŚCIĄ SERCA.

Nie musimy już się obawiać sporów,
konfliktów i problemów z samymi sobą i z innymi,
ponieważ nawet gwiazdy wpadają na siebie, tworząc nowe światy.
Dziś wiem, że
TO JEST WŁAŚNIE ŻYCIE!